Kraina, w której zatrzymał się czas

 

Obszar ograniczony drogami Kraków-Kielce, Kielce-Sandomierz i Wisłą tworzy wycinek koła o promieniu mniej więcej stu kilometrów, czyli obszar większy od niejednego województwa według starego podziału administracyjnego. Największe miasta tego obszaru – Busko Zdrój i Staszów – ledwo zbliżają się do liczby dwudziestu tysięcy mieszkańców. W środku Polski, nie w puszczy, ale wśród urodzajnych pól.

Wybrałem się tam w niedzielę.

 

Co druga miejscowość, przez którą przejeżdżałem, niesie jakieś skojarzenia z książek o historii Polski. Raków, stolica polskich arian. Kurozwęki, stąd pochodził biskup Zawisza, wicekról Polski za panowania Ludwika Węgierskiego, ten którego młynarz zrzucił z drabiny, gdy zakradał się do jego córki. Oleśnica, rodzinna miejscowość innego wszechpotężnego biskupa. Obok są Racławice, te od Kościuszki, i Chrobrze, to od Wielopolskiego. No i Szydłów- kiedyś siedziba kilkunastu cechów, miasto, które w XVI wieku miało swój wodociąg. Dziś wygląda tak:

 

psy obok rynku w szydłowie

 

Prawie jak w Jaśliskach.

Kraina, w której zatrzymał się czas. W sumie nie wiem, dlaczego tak się stało. Dwie wojny północne, powstanie kościuszkowskie i styczniowe, położenie blisko granicy rosyjsko-austriackiej – wszystko prawda. Ale podobne klęski dotykały inne regiony. Różnica między gęsto zabudowaną Małopolską czy Podkarpaciem, między ich zatłoczonymi drogami, a pustką południowej Kielecczyzny jest uderzająca.

 

A poza tym – tam jest pięknie. Kolorowe lasy, bociany przelatujące nad drogą, rozkwitające sady. Cicho, leniwie, spokojnie. Właśnie tak jak w piosence Bellona.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s