O co im poszło?

Mam bardzo złe zdanie o TVN24. Kanał, który miał ambicje być polską odpowiedzią na CNN czy Euronews, kreować nowe standardy w polskim dziennikarstwie, ewoluował w stronę niskich lotów infotainmentu. Wszechobecna kultura newsa (często kreowanego na własne potrzeby), rezygnacja z objaśniania widzom świata, potworna tendencyjność, schlebianie publiczności, a nie stawianie jej pytań i budzenie wątpliwości, rozmowy z gośćmi służące raczej robieniu show niż prezentowaniu rozmaitych – oto powody, dla których od dłuższego czasu uprawiam swój prywatny bojkot tej stacji. Co więcej, zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że istnienie i pozycja TVN24 w poważny sposób wpływa na psucie polskiej polityki, jej tabloidyzację, pogorszenie jakości debaty publicznej.

Jak do tej pory jednak o TVN24 wypadało mówić tylko w jeden sposób – że jest to wręcz symbol sukcesu polskich mediów prywatnych, ostoja niezależnego dziennikarstwa i kanał wręcz realizujący misję – w przeciwieństwie do okropnej i upolityzowanej telewizji publicznej. Dlatego głos Piotra Pacewicza w związku z przyznaniem nagrody Dziennikarza Roku Bogdanowi Rymanowskiemu zaskakuje. Oczywiście Pacewicz ma rację, ale lata doświadczeń w śledzeniu polskich mediów każą jednak od razu doszukiwać się podtekstu. Zwłaszcza że nie jest to jedyny atak Wyborczej na TVN24 ostatnio (tak naprawdę to wygląda na kampanię), i zwłaszcza, że w odpowiedzi TVN24 pojechała po całości. Kaczyńscy by się nie powstydzili.

Oczywiście dopóki nie wyzwoliliśmy się z oków kaczyzmu, jakiekolwiek takie wojny byłyby zupełnie nie do pomyślenia – dziennikarze dzielili się przecież wtedy na reżimowych i niezależnych, i jakiekolwiek wewnętrzne konflikty w gronie niezależnych reżim natychmiast wykorzystałby do zdławienia tych nielicznych ognisk oporu przeciwko niemu. Dziś jednak groźba kaczyzmu została (chwilowo?) oddalona, i można wrócić do dzielenia medialnego tortu. A tu konkurencja coraz ostrzejsza. Chociaż nadal nie wiem, o co konkretnie Wyborczej poszło, że tak TVN24 zaatakowała.

Ciekaw jeszcze jestem, co będzie teraz z serialem w odcinkach pt. "Kibice to samo zło", drukowanym na stronach sportowych Gazety i na blogach jej dziennikarzy, który to serial zaczął się zupełnie przypadkiem w momencie eskalacji konfliktu między kibicami Legii Warszawa a jej właścicielem, koncernem medialnym ITI, w którego grupie kapitałowej znajduje się również TVN24… 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s