Eurozwalanie

…oczywiście winy. Ludzie w sytuacjach kryzysowych dzielą się na zachowujących się na dwa różne sposoby (pomijam takich, co wpadają w depresję i płaczą w kąciku, bo tacy raczej nie trafiają do polityki). Jedni usiłują znaleźć najlepsze rozwiązanie sytuacji kryzysowej. Drudzy usiłują znaleźć osobę, którą można by obciążyć winą za kryzys. Słuchając wypowiedzi ministra Rostowskiego, odnoszę wrażenie, że należy on do drugiej grupy. Jak dotąd nie usłyszałem od niego żadnej konstruktywnej wypowiedzi, co robić z kryzysem walutowym – za to słyszę, że możliwość wejścia Polski do Eurolandu zmarnowali źli bracia Kaczyńscy. I oczywiście naród mem podchwycił. Jak dobrze mieć braci Kaczyńskich, jest na co zwalić.

PiS rządził od jesieni 2005, od tego czasu prezydentem też był Lech Kaczyński. W 2005 roku nie było tematu szybkiego wejścia do eurolandu: żadna partia nie koncentrowała się na tym temacie w kampanii, obracającej się wokół komisji śledczych, sprawy Jaruckiej i pluszowego misia w lodówce. Słowacja miała harmonogram wejścia do strefy euro już w 2004 roku. My – rok później nie wiedzieliśmy jeszcze, czy i kiedy chcemy do niej wchodzić. Nawet gdyby Kaczyński z Lepperem i Giertychem określili wejście do eurolandu jako absolutny priorytet swojego rządu, w scenariuszu skrajnie optymistycznym Polska mogłaby wejść do mechanizmu ERM II najwcześniej w 2007 roku. A to znaczy, że na początku 2009 roku nadal znajdowałaby się w przedpokoju eurolandu – z wszystkimi tego konsekwencjami. Co więcej, w kryzysie spełnienie warunków konwergencji staje się znacznie mniej realne niż było choćby rok temu.

Słowacja miała szczęście (choć tak naprawdę to się okaże – uniknęła kryzysu walutowego, ale może przeżyć znacznie większą recesję). Polska nie zdążyła do eurostrefy przed kryzysem, ale winny tego nie był Jarosław ani Lech Kaczyński, ale Lew Rywin. Lata 2003-05, kiedy powinny być podejmowane kluczowe decyzje strategiczne, były czasem z tego punktu widzenia zmarnowanym. Nie twierdzę, że nie należało posprzątać po Rywinie, ale wcale nie musiało oznaczać to zgody na dryfowanie państwa. A za tę zgodę PO odpowiada w takim samym stopniu jak PiS.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s