O Wielkim Piątku

Ubawił mnie dzisiejszy sondaż w radiu dotyczący wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek, a w szczególności pani, która argumentowała w następujący sposób: "Niech Wielki Piątek będzie wolny, bo będzie można w spokoju posprzątać na święta". Oczywiście zdaję sobie sprawę, że trudno ten głos traktować jako reprezentatywny. Faktem jest, że co prawda dzisiaj oficjalnie pracowaliśmy – w praktyce połowy załogi nie było, druga połowa zajmowała się głównie odbieraniem maili z życzeniami.

Jeżeli mnie, niechrześcijaninowi, wolno w ogóle w tej kwestii się wypowiadać, to sądzę, że paradoksalnie wprowadzenie wolnego Wielkiego Piątku odebrałoby mu część tej niezwykłej atmosfery, jaką ma teraz. Stałby się po prostu "pierwszym dniem świąt", znaczna część tego nastroju oczekiwania gdzieś by uleciała. A ci, co naprawdę chcą uczcić pamięć o śmierci Chrystusa, i tak to robią. 

Dla mnie Wielki Piątek to jest bodaj jedyny dzień w roku, kiedy w radiu w paśmie przedpołudniowym można usłyszeć Davida Sylviana. Tak mało jest dni, kiedy mass-media mogą sobie pozwolić na wyciszenie. Dlaczego?

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s