Platforma wpuszcza lisa do kurnika

Nie wiem, czy w świetle najnowszych wydarzeń Dziennik można uznać za gazetę wiarygodną, ale news podany dzisiaj ruszył mnie na tyle, że nie potrafię się powstrzymać od komentarza.

Od dawna uważam, że działalność Platformy Obywatelskiej w zakresie mediów publicznych jest przejawem albo skrajnego doktrynerstwa albo, co bardziej prawdopodobne, złej woli. Właściwie wszystkie propozycje zgłaszane w sławetnej ustawie medialnej (nie mówiąc już o aluzjach wypowiadanych publicznie, np. w sprawie abonamentu) prowadzą do osłabienia pozycji konkurencyjnej mediów publicznych w stosunku do nadawców prywatnych, podkopania sytuacji finansowej, nie mówiąc już o próbach narzucenia bezpośredniej zależności od rządu. Jednak tym razem – o ile doniesienia Dziennika jest prawdziwe – Platforma sięgnęła szczytów. Oto stanowisko w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji Platforma planuje powierzyć Robertowi Kozyrze. Tak, temu Robertowi Kozyrze, którego właśnie wywalono z szefostwa Radia Zet, ponieważ w pogoni za słuchalnością robił już tak kompletnie tandetne radio, że nawet pracownice solariów i kierowcy busów nie chcieli już go słuchać. Teraz będzie swoje koncepcje realizował w KRRiT.

Propozycja dla Kozyry jest skandalem z dwóch powodów. Po pierwsze, jest on człowiekiem, który stał się przez ostatnie lata wręcz symbolem tandety w mediach. Po drugie, od kilkunastu lat związany  jest z wielkim prywatnym koncernem medialnym. Czy ktoś wierzy, że w momencie przyjścia do KRRiT stanie się kompletnie niezależnym i obiektywnym regulatorem rynku medialnego? Pewnie są tacy, pewnie niektórzy też wierzyli, że Lech Kaczyński będzie jako prezydent ponadpartyjnym arbitrem zachowującym równy dystans do wszystkich podmiotów politycznych. Najprawdopodobniej jednak Kozyra w KRRiT byłby reprezentantem grupowego interesu prywatnych koncernów medialnych (jeśli nie tylko jednego koncernu). Czyli lisem w kurniku. 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s