Na kogo tu głosować

Zrobiłem sobie test wyborczy na Wirtualnej Polsce i wyszło mi, że jestem ex aequo zwolennikiem Unii Polityki Realnej i Polskiej Partii Pracy. Całkiem niezły rozrzut, prawda? Na ostatnim miejscu rankingu znalazła się Platforma Obywatelska – partia, na którą pewnie i tak, zatykając nos i powstrzymując odruchy wymiotne, zagłosuję – głównie ze względu na szacunek do Jerzego Buzka (chociaż chętnie bym go zapytał, jak ocenia z dzisiejszej perspektywy reformę emerytalną i osobę Ewy Lewickiej w szczególności).

Analiza wyników pokazuje zresztą dobitnie, dlaczego Platforma znalazła się w tym rankingu na miejscu, na którym się znalazła. Na 11 pytań w bodaj sześciu pada odpowiedź “Nie mam zdania”. No cóż, najwyraźniej spece Platformy jeszcze nie przeprowadzili badań focusowych w sprawie zaostrzenia kar dla piratów drogowych i internetowych albo polityki imigracyjnej. Taka właśnie jest to partia – bez odwagi wyrażania swojego zdania, aby się aby komuś nie narazić.

Ciekawe są odpowiedzi na pytanie 6 – o finansowanie banków z pieniędzy podatników. “Tak” odpowiedziały tylko SLD-UP i Centrolewica. Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, dlaczego lewica w Polsce ma przed sobą długie lata pozostawania na marginesie polityki, to ta odpowiedź powinna mu coś wyjaśnić.

Generalnie uważam, że takie testy tak naprawdę więcej zaciemniają niż rozjaśniają. Sprawy istotne są w nich mieszane z marginalnymi (w teście na WP było jedno pytanie o gospodarkę, w Latarniku Wyborczym nie ma bodaj żadnego), nie ma możliwości niuansowania odpowiedzi (a przecież dwie partie mogą odpowiedzieć “tak” z zupełnie różnych powodów)… Mam nadzieję, że ten ułamek wyborców, który jednak pofatyguje się w niedzielę do urn, nie będzie się kierował testem, z którego wyszło, że powinni głosować na UPR lub PPP, ale własnym zdrowym rozsądkiem i rozeznaniem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s