Panika moralna

Dużo bym dał za jakąś porządną analizę moralnej paniki, która przez ostatnie dwa tygodnie zalewa Polskę. Kto zaingurował tę całą histerię na temat dopalaczy i kto za tym stoi. (Osobiście bym obstawiał jakąś narkomafię, która postanowiła ograniczyć dostęp do interesu konkurencji).

Dziennikarze po raz kolejny zachowali się jak stado baranów. Czy w gazetach, czy w radiu, czy w telewizji, wszędzie o dopalaczach, w takim samym alarmistycznym tonie, nagle nagłaśniającym wszystkie wypadki. Gdzieniegdzie miało to posmak wręcz groteskowy – najbardziej mnie rozbawiła opowieść jakiegoś chłopaka, który podobno myślał, że skoro dopalacze są legalne, to na pewno nie są szkodliwe (bo skoro wódka jest legalna, to przecież też nie jest szkodliwa, nieprawdaż?). Zewsząd napadały mnie opisy strasznych cierpień ofiar dopalaczy. Jestem człowiekiem dość wrażliwym (przynajmniej czasami) i kiedyś w liceum zemdlałem w czasie pokazu filmu antynarkotykowego. Teraz prawie nie zemdlałem słuchając popołudniowego Zapraszamy do Trójki, gdzie akurat jakiś psycholog bardzo plastycznie takie cierpienia opisywał. Akurat jechałem średnicówką, byłoby parę ofiar dopalaczy więcej.

Tak naprawdę to jednak o mdłości przyprawia mnie coś innego. Myśl, że w podobny sposób można wytworzyć panikę moralną na prawie dowolny temat. Że media są wobec podobnych akcji niemal kompletnie bezkrytyczne (dopiero po dwóch tygodniach pojawiło się więcej krytycznych komentarzy, zwłaszcza gdy pod wpływem paniki niektóre miasta podjęły akcję przeciw sklepom z dopalaczami, akcję, która nawet nie udawała, że jest legalna). O postawie rządu aż wstyd mówić. Ciekaw jestem, ilu posłów będzie miało odwagę powiedzieć, że ta cała błyskawiczna inicjatywa ustawodawcza to jest jakaś wielka hucpa. Palikot miał – jak go nie znoszę, tak tu muszę wyrazić mu uznanie.

PS. Właśnie Trójka podała, że “królowi dopalaczy” postawiono zarzuty. Nie ma to jak niezależność prokuratury.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s