Nienawidzę apgrejdów

Dostałem w pracy nowego laptopa (właśnie na nim piszę tę notkę). Koniec ze starym, ze zjechaną matrycą, dzięki której widziałem zawsze w excelowych tabelkach kilka dodatkowych krawędzi pionowych – ten jest elegancki, wypasiony, a przy tym leciutki i bardzo wygodny. Niestety, przyjechał z Windows 7.

Sam Windows 7 pewnie nie jest zły, jak się do niego przyzwyczaić – problem polega na tym, że ze względów kompatybilności zmuszony jestem pracować na Excelu 2003 (pomijam już fakt, że się do tej wersji Excela całkiem przyzwyczaiłem, nawet limit sześćdziesięciu pięciu tysięcy wierszy przestał mi przeszkadzać, i nie widzę powodu, żeby jej zmieniać). Otóż okazało się, że otwarcie kolejnego pliku .xls z poziomu Eksploratora (czy jak on się teraz nazywa) powoduje… odpalenie nowej instancji Excela. Przez co oczywiście ileś tam operacji, które były dla mnie oczywistą oczywistością (dynamiczne zmiany wartości w jednym pliku uzależnione od argumentów w innym pliku; wpisywanie adresów z innych plików za pomocą kliknięcia odpowiedniej komórki; korzystanie z makr z osobistego skoroszytu) po prostu przestało działać.

Koledzy z działu IT poradzili, żebym uruchamiał pliki z poziomu Excela, a nie z Eksploratora. Oczywiście, tak się da. Ostatni raz tak robiłem 15 lat temu, kiedy pracowałem w Windows 3.11 i Excelu 5.0. Potem kazali zmienić rejestr – zmieniłem, i teraz już w ogóle nie mogę odpalić Excela 2003 z poziomu Eksploratora. Obawiam się, że jak tak dalej pójdzie, to mnie znienawidzą.

Nawet jeśli znajdziemy rozwiązanie (może ktoś się spotkał z podobnym problemem?), to czasu i energii, jakie straciłem na zmuszanie komputera do zachowania się zgodnego z oczekiwaniami (i takiego, jak się zachowywał przez ostatnie 15 lat) nie zwróci mi nic. Nie lubię pana, panie Ballmer.

(Linuksiarzy i japkowców proszę o powstrzymanie się, jeśli nie będą mieli nic konstruktywnego do powiedzenia).

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s