250 milionów psów

Niewiele rzeczy mnie tak wkurza w internecie jak absolutny brak krytycyzmu przy powielaniu memów.

Nie tak dawno jakiś prawacki instytut ogłosił, że do każdego biletu na Euro każdy podatnik dopłaci 12 tysięcy złotych. Mem był powielany w mediach, znajomi przeciwnicy organizacji Euro (w tym lewicowcy, którzy w normalnych okolicznościach w życiu by się nie powołali na takie źródła jak Instytut Globalizacji) wrzucali sobie statusy na zbuka… tymczasem łatwo obliczyć, że 12 tysięcy zł * 20 mln podatników (niech będzie) * 40 tysięcy biletów * 15 meczów daje liczbę o ileś rzędów wielkości przewyższającą PKB nie tylko Polski, ale i całej planety. Tak naprawdę chodziło o to, że budżet, czyli wszyscy podatnicy (a nie “każdy podatnik”) dopłacą do każdego biletu 12 tysięcy (też dyskusyjne, ale niech będzie). Czy nikt, kto multiplikował ten mem, nie zastanawiał się nad absurdalnością podawanej kwoty?

Wczoraj napadł na mnie natomiast mem (już drugiej świeżości, swoją drogą) o 250 milionach bezdomnych psów spalonych żywcem na Ukrainie w ramach przygotowań do Euro. Próbowałem sobie wyobrazić, jak wygląda 45-milionowy kraj, w którym żyje 250 milionów bezdomnych psów.

Ludzie, którzy bezkrytycznie podają i przekazują dalej takie liczby, po prostu szkodzą sprawie, o którą walczą – bo powodują drastyczne obniżenie wiarygodności przekazu. Bo jeśli podają jakąś kompletnie bzdurną liczbę uśmierconych psów, to może z tym uśmiercaniem żywcem to też bzdura? Może w ogóle z tym uśmiercaniem to bzdura? (Akurat o zabijaniu psów na Ukrainie pisały poważne i wiarygodne media – tylko że one podawały liczbę kilkudziesięciu do dwustu tysięcy).

Chciałem jeszcze napisać, że ludzie ci szkodzą również jakości debaty publicznej w Internecie – ale zaraz pomyślałem, że tej jakości już nic nie jest w stanie zaszkodzić. Niestety.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s