Na otwarcie

Nie oglądałem otwarcia igrzysk na żywo, bojkotowałem ustawienie godzin uroczystości “pod Amerykanów” (bo chyba tylko tak można je tłumaczyć; swoją drogą to kolejny symptom marginalizacji Europy) – ale obejrzałem sobie dzisiejszą retransmisję. I prawie się popłakałem ze wzruszenia słysząc Eclipse przy zapalaniu znicza.

Niby o tym wszyscy wiedzą, ale dopiero przy takich okazjach można sobie w pełni uświadomić wkład Brytyjczyków w światową kulturę – w żywą i ważną dla mnie kulturę. Od Szekspira i Donne’a po Tolkiena i Fredzię Phi-Phi. To Brytyjczycy stworzyli muzykę rockową i później jej moją ulubioną odmianę – rock progresywny: lekko licząc, jakieś 95% płyt mojego życia napisali Brytyjczycy (począwszy od King Crimson, Yes i Camel, przez Marillion, Petera Gabriela i Talk Talk, po Stevena Wilsona i Radiohead). Tych wczoraj nie było, ale byli inni: Beatlesi, Queen, Dzwony rurowe, Vangelis… (w Eurosporcie zapowiedziany jako “Jon Vangelis”). Film – od Bonda przez Monty Pythona i całą tradycję angielskich komedii. Wreszcie sport jako taki. Co prawda nie jestem specjalnym fanem brytyjskich gier, poza jednym wyjątkiem, bardzo znaczącym – ale przecież cała nowoczesna rywalizacja sportowa narodziła się na Wyspach, zresztą samo słowo “sport” jest przecież angielskie.

Dlatego to otwarcie było tak niezwykłe.

Igrzyska się zaczęły. Za mojej pamięci dwa razy Polacy zdobywali medale zaraz pierwszego dnia – najpierw kolarze w Seulu, potem Renata Mauer w Atlancie. Te drugie igrzyska były dla nas udane, te pierwsze – tak średnio. Czy w Londynie będzie jak w Seulu, czy jak w Atlancie? W każdym razie nie będzie tej nieznośnej presji oczekiwania na pierwszy medal, której bardzo się bałem (bo spodziewałem się pierwszego dopiero w piątek).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s