Gangsterzy i filantropi

Jestem hejterem Lance’a Armstronga właściwie od początku jego sukcesów w TdF, ale nawet mnie się włos jeży na głowie w trakcie odkrywania kolejnych elementów wiedzy o procederze dopingowym w US Postal. Teraz pojawiają się informacje (czy może plotki), że Nike zapłaciła szefowi UCI pół miliona dolarów za zatuszowanie jego pozytywnych testów dopingowych podczas TdF ’99. Nike miała w tym oczywisty interes (właśnie zainwestowała w kontrakty reklamowe z Armstrongiem i jedna próbka dopingowa zmieniała gigantyczny sukces tej inwestycji w spektakularną klęskę), z drugiej strony – samej UCI, po katastrofalnym TdF ’98, zależało na wyścigu bez afer. Tak czy owak – w tej sprawie mnie już nic nie zdziwi.

Na blogu Rafała Steca toczyła się dyskusja, czy sprawa Armstronga jest największym oszustwem w historii sportu – otóż ja nie mam specjalnej wątpliwości, że tak. Tak, dopingowało się wielu sportowców. Ktoś przypomniał aferę Bena Johnsona – Kanadyjczyk na tle Armstronga jest drobnym złodziejaszkiem złapanym przy drugim włamaniu. Już ciekawsze byłoby przypomnienie rywala Johnsona z tamtego pamiętnego biegu, Carla Lewisa, którego pozytywne testy dopingowe przed seulską olimpiadą zostały zatuszowane. Ale nawet Lewis, nawet Marion Jones, w sumie żaden inny sportowiec aż tak bardzo nie kreował swojego wizerunku jako Czystego i Uczciwego. Przecież to był – obok Pogromcy Raka – najważniejszy element image’u Teksańczyka: ten, który po aferach Festiny i Pantaniego zwycięża bez EPO i innych wspomagaczy.

A Pogromca Raka działa dalej. Dzisiaj natknąłem się na argument: To co, że się dopingował, ważne, że jego fundacja pomogła milionom osób chorych na raka. To tak, jakby gangster, który część złupionych pieniędzy przeznaczał na szlachetny cel, przestawał przez to być gangsterem.

Mniejsza o Armstronga, jak wspomniałem – nigdy specjalnie nie wierzyłem w jego uczciwość. Naprawdę szokujący dla mnie jest poziom bagna w UCI, jaki się ujawnił w efekcie tej sprawy. I tak sobie myślę, że dopóki we władzach UCI będą ludzie, którzy brali udział w przykrywaniu tej afery, dopóki federacja porządnie się nie rozliczy z łapówek, które brała, wszyscy powinniśmy bojkotować wyścigi organizowane pod jej szyldem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s