Trójka ośmieszona

Różnie bywało z radiową Trójką. Bardzo dobrze, dobrze, tak sobie i po prostu źle. Już się zmieniało w “radio mile towarzyszące słuchaczowi”, już bywało narzędziem nachalnej propagandy politycznej, już z różnych powodów budziło niesmak. Nigdy jednak nie ośmieszało się do tego stopnia jak przy okazji kampanii “Orzeł może”.

 

Żeby było jasne – nie mam nic przeciwko rozsądnemu budzeniu dumy z naszych osiągnięć narodowych, no i uważam, że w tym bagnie, w jakim pogrąża się świat, radzimy sobie mimo wszystko całkiem nieźle. Nie chodzi nawet o kontekst polityczny – chociaż przy załamujących się nastrojach społecznych taka akcja z natury rzeczy kontekstu politycznego nabiera, zwłaszcza jeszcze jak się ją przeprowadza we współpracy z dziennikiem o jednoznacznie określonych sympatiach politycznych.

 

Ale – dlaczego ta akcja jest tak obciachowa? Dlaczego tak bardzo nawiązuje do gierkowskiej propagandy sukcesu? Czy może nawet nie do samej propagandy sukcesu (której przecież większość dzisiejszych słuchaczy już nie pamięta), tylko do parodii tej propagandy przedstawionej choćby w filmach Barei? Nie wierzę, że Magdalena Jethon nie zna “Misia” i że nie zorientowała się, z czym będzie kojarzony orzeł z czekolady i rozrzucanie ulotek z helikoptera. I że takie skojarzenie automatycznie ośmieszy całą tę akcję i spowoduje jej nieskuteczność. O co więc chodzi? Czy kierownictwo Trójki kompletnie straciło samokrytycyzm? Czy wręcz odwrotnie, to jest jakaś wysublimowana autoironia do kwadratu, dostępna tylko dla najwęższego kręgu wtajemniczenia? I czy kolejnym stopniem tej ironii są groźby pozwów sądowych dla wyśmiewających się z “Orzeł może”?

Obawiam się jednak, że to nie jest żadna ironia i przez najbliższy miesiąc pół Polski będzie mieć zasłużoną bekę z mojego ulubionego radia.

Wyrazy współczucia, trójkoredaktorzy i trójkosłuchacze.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s