Nieskalany bohater Chodorkowski

Problemem Rosji nie jest to, że w łagrze siedział Chodorkowski, ale to, że razem z nim nie siedział Abramowicz i inni oligarchowie.

 

Chyba nie było w najnowszych dziejach drugiego przykładu tak szybkiego uwłaszczenia tak nielicznej grupki na tak ogromnym majątku jak w Rosji w latach 90. Uwłaszczenia przeprowadzonego na granicy prawa i jawnie wbrew niemu, dzięki nieformalnym dojściom do władzy i otwartej korupcji. Chodorkowski był jednym z tych, którzy się na majątku rosyjskim uwłaszczyli – i sprawiedliwość wymaga, żeby poniósł za to odpowiedzialność.

 

Otóż fani Chodorkowskiego kompletnie przechodzą nad tym do porządku dziennego. Oczywiście, nie miał uczciwego procesu, i oczywiście, trafił do łagru nie dlatego, że sprawiedliwie osądzono rosyjską prywatyzację, ale dlatego, że zaczął podskakiwać przeciw Putinowi. Ale to przecież w żaden sposób nie zmywa jego wcześniejszych win! Złodziej nie przestaje być złodziejem, kiedy zaczyna protestować przeciwko władzy. Tymczasem robi się z Chodorkowskiego nieskalanego bohatera. Nie mogę się z tym pogodzić.

 

(Swoją drogą, polska publicystyka w ogóle nie przetrawiła poważnie tematu pt. złodziejska prywatyzacja w Rosji. Może dlatego, że wymagałoby to zweryfikowania poglądu na Borysa Jelcyna, za którego prezydentury miała ona miejsce – i który ciągle uchodzi u nas za twórcę rosyjskiej demokracji, a nie za człowieka, który tę demokrację zniszczył w zarodku).

 

W dzisiejszej “Wyborczej” Adam Michnik porównuje Chodorkowskiego do Mandeli, a Radziwonowicz pisze, że oligarcha ma dług moralny wobec Zachodu. Ciekaw jestem, jak się takie długi spłaca. O długu Chodorkowskiego wobec społeczeństwa rosyjskiego, kosztem którego się uwłaszczył, jakoś korespondent “Wyborczej” nie wspomina.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s