O finansowaniu partii wg Nowoczesnej

W kampanii wyborczej Nowoczesna Ryszarda Petru zapowiadała całkowitą likwidację finansowania partii politycznych z budżetu. Teraz wychodzi z propozycją ustawy, która zakłada utrzymanie finansowania, ale zgodnie z ewangeliczną zasadą “bo kto ma, temu będzie dodane” – za każdą złotówkę wpłat od osób fizycznych państwo dopłaca drugą złotówkę.

 

Lewicowa blogosfera już się zagotowała z oburzenia nad “oligarchizacją polityki” i “robieniem dobrze banksterom”. Skutki będą rzeczywiście właśnie takie – partie, które już są bogate, które mają bogatych członków i sympatyków, staną się w ten sposób jeszcze bogatsze. Natomiast wcale nie jestem przekonany, czy takie są intencje .Nowoczesnych. Wydaje mi się – i chyba to jeszcze gorzej – że dla nich skutki tej “reformy” są kompletnie przezroczyste. Nie widzą, nie zauważają, nie przyjmują do wiadomości, że polityka ma klasowy aspekt.

W kampanii .Nowoczesna otwarcie deklarowała, że oczekuje od swoich kandydatów wpłat – “jedynki” wpłacały po 30 tysięcy. 30 tysięcy złotych to jest więcej niż mediana rocznego wynagrodzenia netto w Polsce (wg i tak zawyżonych danych GUS-owskich) – ile osób spoza górnego decyla dochodowego jest w stanie przeznaczyć takie pieniądze na kampanię, nawet zakładając zbiórkę wśród rodziny i znajomych? To oznacza, że najwyżej notowana obecnie w sondażach partia opozycyjna wprowadziła de facto cenzus dochodowy dla swoich kandydatów (czyli obecnych posłów). I – co gorsza – nie widzi w tym żadnego problemu, wręcz przeciwnie, się tym szczyci. “Bo co to za problem zebrać 30 tysięcy” – słyszałem od znajomych zwolenników .N. Dla dziesiątków milionów ludzi w Polsce byłby to problem. Dla – choćby – większości “jedynek” Razem w wyborach byłby to problem zupełnie nie do przeskoczenia.

 

Na pytanie, czy naprawdę chcemy polityki, w której zaistnieć mogą tylko ludzie z górnych 10% (albo mający znajomych z górnych 10%) każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Ja nie chcę.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s