Autorski pomysł na Jeden Procent

Cały czas mam problem z Jednym Procentem. Nie podoba mi się w nim cała propaganda pt. "uratuj swoje pieniądze przed fiskusem", ale jeszcze bardziej nie podoba mi się to, że dla przynajmniej części ludzi Jeden Procent jest specyficznym uspokajaczem sumienia. "No przecież przekazałem swój Jeden Procent na fundację, więc wspomagam organizacje pozarządowe". Tyle że wspomaga je de facto nie swoimi pieniędzmi, nie ponosi żadnej ofiary z tym związanej, żadnego wyrzeczenia. Tak naprawdę to poprzez Jeden Procent organizacje pozarządowe wspiera państwo, a podatnik tylko wybiera, którą organizację wesprzeć.

Jak to zmienić? Bardzo prosto. Załóżmy, że mój Jeden Procent wynosi 100 złotych i że chcę tę kwotę przekazać na rzecz Organizacji A. Mógłbym to zrobić tylko wtedy, gdybym jakąś kwotę na rzecz tej organizacji (nie wymagajmy za dużo od podatników – niech to będzie połowa Jednego Procenta) przekazał już z własnych, nie z podatkowych pieniędzy. Oczywiście całe rozliczenie mogłoby się odbywać tak jak w tej chwili, za pośrednictwem Urzędu Skarbowego, który po prostu zwiększałby kwotę dopłaty do podatku (albo zmniejszałby kwotę zwrotu) o Pół Procenta. Gdybym jednak nie chciał darować Pół Procenta – nie ma problemu, ale wtedy Jeden Procent trafia do fiskusa, nie mogę go przeznaczyć dla żadnej OPP.

Pomysł jest rewelacyjny, ma tylko jedną wadę – nie przejdzie. OPP mogłyby potencjalnie liczyć na wyższe wpływy, ale musiałyby przekonać ludzi, żeby podzielili się z nimi swoimi pieniędzmi – a to jednak znacznie trudniejsze zadanie. Podatnicy natomiast już się przyzwyczaili do Jednego Procenta w obecnej formie i taką zmianę potraktowaliby jako utratę praw nabytych. Już widzę te kampanie prasowe przeciw pazernemu fiskusowi. Cóż, pewne rozwiązania da się wprowadzić tylko na samym początku funkcjonowania danej instytucji prawnej – później siła inercji zwycięża. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s